12.06.2018

Для подальшого успіху децентралізації потрібні секторальні реформи, — Зубко

Реформа децентралізації сьогодні в активному впровадженні, і ми вже маємо очевидні результати. Вже створено 743 ОТГ, проте головний критерій вже не кількість громад, а зміна якості послуг за рахунок впровадження інфраструктурних проектів і секторальних реформ в освіті, охороні здоров’я, адміністративних і соціальних послугах тощо. Про це на засіданні Ради донорів з питань впровадження реформи децентралізації заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. 

«Нам важлива активна комунікація і співпраця з міжнародними донорами. Це дозволяє залучати найкращий досвід європейських країн особливо в напрямку впровадження секторальної децентралізації в громадах. І важливими в цьому контексті є охорона здоров’я, насамперед сільська медицина, освіта, соціальний захист дітей-сиріт, спортивна інфраструктура, культура, безбар’єрний простір, інклюзія. І я дякую міжнародним партнерам за активну позицію у реалізації цих напрямків. Без міжнародної підтримки, реалізація секторальних реформ була б можлива, але не так швидко і якісно», — наголосив Геннадій Зубко.

За його словами, у напрямку розвитку первинної медицини у сільській місцевості, наше завдання сформувати мережу закладів надання первинної медичної допомоги з новою якістю медичної послуги. Адже саме медична послуга є базовою для кожної людини і, сьогодні в нас є шанс зробити цю послугу якісною, вивести на новий рівень.

«На сьогодні погоджено проекти спроможних мереж всіх областей. Урядом  прийнято порядок та умови надання субвенції та розподілено між регіонами. Розроблено форму ресурсної відомості щодо існуючих (перспективних) місць надання первинної медичної допомоги для кожної території доступності. А також стандарти і типові проекти амбулаторій різного типу та обрахована вартість реалізації проектів. Складено чіткий графік реалізації проектів, тож маємо переходити до реалізації», — розповів Зубко.

Амбітне завдання в освіті – продовжити формування мережі опорних шкіл. Вже функціонує 530 опорних шкіл, з яких 224 в ОТГ. Також цього року до пріоритетних проектів регіонального розвитку, які фінансуються за державної підтримки додано ще один – розбудова мережі дитячих сімейних будинків для дітей-сиріт, дітей, які позбавлені батьківського піклування, та дітей з інвалідністю.

Окремо Геннадій Зубко наголосив і на важливості формування та розвитку культурного простору в громадах. Це дозволить втримати і розвивати населення, створювати нові робочі місця, підняти рівень життя тощо.

У свою чергу, Беренд де Гроот, керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні, співголова Ради донорів підтримав пришвидшення впровадження секторальних реформ в Україні.

«Сьогодні головний акцент на секторальних реформах. Саме без їх впровадження подальший прогрес децентралізації в Україні, не можливий. У деяких громадах вже активно впроваджуються нові освітні, адміністративні і соціальні послуги, і є результати. Це мотивує інші територіальні громади до змін. У нас є намір охопити новими сервісами всю територію України, таким чином покращуючи рівень життя громадян», — наголосив Беренд де Гроот.

Віце-прем’єр-міністр подякував учасникам Ради донорів, які допомагають у впровадженні децентралізації в Україні — програмі ULEAD, Уряду Німеччини, Польщі, Естонії, Швеції,  SIDA, DESPRO, ПРООН, USAID, DOBRE, ПУЛЬС, EDGE та наголосив, що успіхи децентралізації, які сьогодні є очевидними, — це спільний успіх України та міжнародних партнерів.

Нагадаємо, Рада донорів об’єднує всі міжнародні проекти, які допомагають впроваджувати реформу децентралізації. Співголовами Ради є Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко та керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні, співголова Ради донорів Беренд де Гроот.

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України

12 червня 2018 року         

«Немає інших ефективних систем влади, ніж ефективне місцеве самоврядування, і це ми повинні робити», — В’ячеслав Негода 

 Хто зараз стоїть на місці (ред.: в реформі місцевого самоврядування та територіальної організації влади), тому потім дуже важко наздоганяти тих, хто пішов вперед. Це правило діє і в спорті , і в науці, і в будь-чому. Про це сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода в ході форуму «Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади у південно-західній частині Одеської області: стан та перспективи».

Форум відбувся в Болградському районі Одеської області – районі, в якому за 4 роки реформи не сформовано жодної об’єднаної територіальної громади (ОТГ). Таких районів в області налічується 11. А це – 192 місцеві ради та майже півмільйона населення, які досі залишаються поза реформою. Саме тому у ході форуму учасники шукали практичні шляхи активізації процесів децентралізації в регіоні.

«Працюючи на місцях, щоразу отримуємо підтвердження, що можливості і резерви країни є надзвичайно потужними і вони мають істотне значення для розвитку територій і побудови якіснішого життя людей. Наше основне завдання — мобілізувати ресурси, які має країна —  місцеві, регіональні, державні для того, щоб  забезпечити ефективний розвиток територій. Україна повинна побудувати ефективну систему місцевої влади з тією метою, щоб вона ефективно працювала і вирішувала проблеми місцевого значення», — сказав В’ячеслав Негода.

До дискусій в ході форуму експертним середовищем було підготовлено пропозиції щодо можливого формату об’єднання територіальних громад в  межах Болградського району. Експертним середовищем для збалансованого, рівномірного територіального розвитку громад Болградського району пропонується розглянути можливість створення 5 проектних ОТГ з центрами у м. Болград, с. Кубей, с. Каракурт, с. Городнє, с. Василівка.

Дослідження показали, що створення ОТГ на всій території району ще у 2015 році дозволило б до 2020 залучити додаткових 131 млн грн за рахунок субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. А з урахуванням вартості грошей у часі загальний обсяг додаткових фінансових ресурсів склав би удвічі-тричі більшу суму. Експерти наголошують, що ці кошти значною мірою покривають потребу у фінансуванні актуальних проектів соціальної та транспортної інфраструктури місцевого значення з оціночною вартістю в 288 млн грн.

Поки одні втрачають, інші, крок за кроком, розвиваються. В Одеській області на сьогодні створено 28 ОТГ, 25 з яких  — на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом. Якщо говорити про розвиток мовою цифр, то надходження власних доходів місцевих бюджетів цих ОТГ лише протягом січня-квітня цього року зросли в 1,6 рази, порівнюючи з таким же періодом минулого року зі 190,9 млн грн до 298,5 млн грн. Із розрахунку на 1 жителя показник власних доходів ОТГ збільшився до 1147,7 грн  з 734,0 грн (+413,7 грн).

«Ми сьогодні бачимо, як розвиваються інші громади, які стали на цей шлях чотири роки тому. Нам було дуже важко на цю тему тоді говорити, бо ми мали тільки теоретичні аргументи. Сьогодні маємо практичні. Нам дуже легко говорити на прикладах: ось подивіться як роблять інші, і подивіться, що ви втратили за ці роки, стоячи на місці.  Ми повинні проаналізувати, чому іноді на місцях не роблять так, як це роблять інші територіальні громади, що заважає. Адже децентралізації, в першу чергу, спрямована на те, щоб дати  громадам  повноваження і ресурси, щоб вони могли самостійно  розвиватися  і не чекати рішень «зверху». Це нормальний, це європейський підхід. Іншого шляху немає. Просто немає інших ефективних систем влади, ніж ефективне місцеве самоврядування, і це ми повинні робити», — наголосив перший заступник Міністра.

Він додав, що динаміка реформи повинна бути такою, щоб до чергових місцевих виборів, до 2020 року, в Україні по всій території було сформоване спроможне місцеве самоврядування.

«На тих територіях, де зволікають з реалізацією завдань реформи, нічого не відбувається – не будується нова інфраструктура, не створюються робочі місця, не відкривається бізнес… І не місцева влада від того страждає, страждають від того люди, тому що за цей час (ред.: час дії реформи) можна було б дуже багато зробити», — зазначив В’ячеслав Негода.

Довідка

Форум «Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади у південно-західній частині Одеської області: стан та перспективи» організовано Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Комітетом Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, ГО «Інститут громадянського суспільства» за підтримки Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради та Болградської районної державної адміністрації