У райдержадміністрації пройшов брифінг на тему: «Е-декларування державних службовців Білгород-Дністровської райдержадміністрації та відповідальність за надання неправдивої інформації»

Минулого тижня в районній державній адміністрації начальником юридичного управління апарату Альвіною Антіловою проведено брифінг щодо питань Е-декларування. Як відзначила А.Антілова, в нашій державі для забезпечення ефективної протидії  корупції та її запобігання введено процедуру електронного декларування державних службовців. Перший етап е-декларування  відбувся з 1 вересня по 30 жовтня 2016 року, під який  потрапили ті, хто обіймає відповідальне та особливо відповідальне становище: Президент, Прем’єр-міністр, члени уряду, заступники міністрів, керівники держорганів та їхні заступники, нардепи, судді (7 000 суддів подали декларації), прокурори (10 000), слідчі (11 000), держслужбовці категорії А (1 300) та Б (63 000), посадові особи місцевого самоврядування 1–3 категорій (1 500). Ці декларанти повинні були подати щорічну декларацію за 2015 рік та з 01 вересня у разі наявності - повідомлення про суттєві зміни в майновому стані (окремий від декларацій документ).

Слід зазначити, що Закон визначає кілька типів декларацій, які подаються в електронний реєстр:

-          щорічні (до 1 квітня щороку);

-          перед звільненням (припиненням діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування);

-          після звільнення (до 1 квітня наступного після звільнення року; це включає й тих, хто звільнився в 2016 році);

-          декларації кандидатів на посади.

За підсумками минулого року електронне декларування вважають одним із найбільших досягнень України, а також одним із найбільш дієвих інструментів протидії  корупції. Торік посадовці найвищого рангу задекларували не тільки свої офіційні доходи, але й майно, до набуття якого у багатьох випадках суспільство має чимало запитань.

З початком цього року з 1 січня до 1 квітня 2017 р. в Україні стартував другий етап, за яким електронні декларації повинні були подати усі публічні службовці України, які працюють в органах влади та місцевого самоврядування, у державних та комунальних установах, закладах і організаціях. Раніше ті ж самі категорії осіб теж повинні були щороку подавати декларації в паперовій формі за місцем своєї роботи — але не всі це робили через брак контролю й уваги. Тепер посадовці змушені будуть повідомляти також  і про суттєві зміни у своєму майновому стані.

На виконання вимог Закону України «Про  запобігання корупції»  69  державних  службовців Білгород-Дністровської  районної державної адміністрації підпали під другу хвилю е-декларування та задекларували свої доходи за 2016 рік за електронною формою, що визначена Національним агентством з питань запобігання корупції.

Запровадження електронного декларування дійсно є проривом у боротьбі з корумпованістю для України. Однак, поки сервіси НАЗК працюють недосконало, у багатьох декларантів виникали труднощі під час заповнення декларацій,  спричинені технічними проблемами сайту та реєстру декларацій. Проте, завдяки роз’ясненням, розміщеним на офіційному веб-сайті НАЗК, декларанти мали змогу з’ясувати та вирішити проблемні питання.

 

Встановлення законодавцем суворої відповідальності за неподання декларації та за подання завідомо недостовірних відомостей, змушує декларантів з особливою відповідальністю ставитись до декларування власних доходів.

Відповідальність декларантів за умисне неподання декларації або зазначення завідомо недостовірних відомостей передбачена статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Йдеться про штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також відповідальність за неподання декларації визначає стаття 366-1 Кримінального кодексу України. За умисне неподання декларантом зазначеної декларації – штраф від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

«Будемо сподіватися, що введення е-декларування та передбаченої законом суворої відповідальності стане важливим кроком в нашій державі до прозорості та відкритості влади», - наголосила Альвіна Євгенівна.