14.02.2020

АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ: ЯК ПОПЕРЕДИТИ?

В райдержадміністрації за участі керівника району Ганни Яцишеної 13 лютого 2020 року пройшло засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Білгород-Дністровській районній державній адміністрації.

У ході комісії йшлося про посилення заходів з недопущення занесення захворювання свиней на африканську чуму до Білгород-Дністровського району та про ситуацію щодо біобезпеки в господарстві ТОВ «Шаболат».

Як наголосив керівник Держпродспоживслужби району, африканська чума свиней – контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка характеризується високою летальністю та  призводить до значних економічних збитків. Епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней в Україні продовжує бути напруженою. Карантин триває у 6 неблагополучних  пунктах п’яти областей: Запорізькій (1), Миколаївській (1), Львівській (1), Чернігівській (2) та Рівненській (1).

Було підкреслено, що ігнорування суб’єктами господарювання будь-яких елементів біобезпеки (санпропускники, дезбар’єри, дезкилимки, спецодяг, спецвзуття, тощо) створює додаткову загрозу  виникнення та поширення хвороби на території району. При проведенні заходів державного контролю  ТОВ «Шаболат» с. Шабо були виявлені недоліки та порушення. Зокрема, ветеринарні процедури щодо тварин здійснюють особи, які не мають відповідну фахову освіту; дезінфекційні, дератизаційні засоби зберігаються без урахуванням встановлених вимог; вхід у виробничу зону здійснюється не через ветсанпропускник, а в’їзд/виїзд транспорту - не через постійно діючий дезбар’єр (дезінфекційний блок) тощо.

Комісією були прийняті рішення щодо заходів, спрямованих на профілактику та недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію району: зобов’язати власників господарств, які утримують свиней на території району, провести ідентифікацію для забезпечення обліку свиней; заборонити відвідування господарств (ферм) з утриманням свиней стороннім особам, окрім персоналу; посилити контроль на ринках за продукцією та сировиною тваринного походження; будь-яке переміщення тварин (свиней) здійснювати за погодженням з управлінням Держпродспоживслужби; на прикордонних пунктах пропусків посилити контроль за перевезенням тварин (свиней), продуктів та сировини тваринного походження з неблагополучних регіонів, з метою недопущення їх потрапляння на територію країни, та ряд інших.

За пропозицією голови райдержадміністрації Ганни Яцишеною до проєкту рішення комісії було внесено пункт щодо попередження керівників господарств району про кримінальну відповідальність у разі порушення ветеринарних правил, якщо це спричинило поширення епізоотії або інші тяжкі наслідки.

«Всі мають зрозуміти, що за кожне таке порушення керівник карається за нормами законодавства. Нехтування правилами попередження виникнення епізоотичних ситуацій може призвести до катастрофічних наслідків. І ми, розглядаючи ці питання на комісії, в першу чергу намагаємось захистити як керівників господарств, так і жителів району. Усі зазначені порушення, які були озвучені конкретному господарству, стосуються не лише його. І метою районних ветеринарних служб та влади є не втручання у діяльність підприємств, а допомога, попередження та захист», - підсумувала Ганна Яцишена.

Наступне засідання комісії заплановане на 20 лютого.