08.08.2019

АКТУАЛЬНЕ ПИТАННЯ: ПРО ПІЛЬГОВІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ У ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ

Питання належного стану пасажирських  перевезень  на території району завжди було і залишається одним із пріоритетних у роботі керівництва районної державної адміністрації. Особливу увагу очільник району Сергій Ільченко акцентує саме на питаннях пільгового перевезення, оскільки соціальний захист вразливих верств населення є одним із першочергових напрямків у діяльності районної влади.

Згідно з чинним законодавством,  районна державна адміністрація виконує функції організатора перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району.

Визначення  автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального  користування  здійснюється на   конкурсних засадах, відповідно до ст.43 Закону України «Про автомобільний транспорт».

На даний час Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією, за результатами проведених конкурсів, укладені договори на  пасажирські автоперевезення з трьома автопідприємствами: ТОВ «АТП-15107», ТОВ «Сервіс-Транс-Юг»,  МП «Гран - Авто».   За умовами конкурсу до участі в ньому допускаються перевізники-претенденти, які подали належним чином оформлені документи у повному обсязі,  мають достатню кількість транспортних засобів,  подали конкурсну пропозицію,  що відповідає обов’язковим вимогам тощо. Переможцем конкурсу визначається підприємство,  яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам. Головним завдянням керівника райдержадміністрації у напрямку організації перевезень є забезпечення проведення рівного для всіх суб'єктів прозорого конкурсу.  Головою органу влади не обирається  і не змінюється одноосібно підприємство-перевізник. Крім того, жодних зауважень і оскаржень результатів конкурсів станом на сьогоднішній день немає.

Завдяки налагодженню тісної співпраці між керівництвом органу виконавчої влади, яким є організатор перевезень – державна адміністрація,  та автотранспортними підприємствами,  протягом останніх років значно зменшилась кількість скарг на перевезення. Так, за 2016 рік їх кількість складала 228, у 2017 році – 124, у 2018 році – 12, з початку 2019 – 5.

Згідно з діючим законодавством перевізник зобов’язаний здійснювати пільгові перевезення усіх категорій громадян, які мають право на відповідні пільги. Слід звернути увагу, що перевезення пільгового контингенту здійснюється за умови покриття витрат  за проїзд із місцевих бюджетів.

Крім того, питання урегулювання пільгового проїзду пасажирів передбачені підпунктом «ґ» пункту 3 частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України, яким передбачено фінансування витрат, пов’язаних з наданням пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, що здійснюється за рахунок місцевих бюджетів, тобто органами місцевого самоврядування.

Зважаючи на це, безкоштовне перевезення пільгових категорій громадян, що мають право на безоплатний проїзд згідно з чинним законодавством, здійснюється пасажирським автотранспортом на умовах, визначених договором на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, укладеним між перевізником та райдержадміністрацією.         Органи місцевого самоврядування, керуючись законодавством України, з метою дотримання  законного права громадян на пільговий проїзд, мають  надавати субвенцію на компенсацію автоперевізникам проїзду мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці, які мають право на пільги.

           Районна державна адміністрація неодноразово зверталась до сільських, селищних рад і об’єднаних територіальних громад щодо проведення заходів по фінансуванню перевезень  пільгових категорій громадян, які мешкають на відповідній території.

             Однак, станом на 07.08.2019 року виключно  Шабівською та Маразліївською ОТГ у 2019 році виділено кошти на компенсацію, а саме для:

            - інвалідів 1 та 2 групи;

- громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1 та категорія 2-ліквідатори) ;

- дітей-інвалідів;

 - осіб, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого).

 Пільгове перевезення здійснюється на підставі договору, укладеного між перевізником та управлінням соціального захисту населення та охорони здоров’я райдержадміністрації.

Для виконання умов договору, районною програмою передбачено відшкодування наданих окремих видів пільг мешканцям Білгород-Дністровського району на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням районної  ради від 18.02.2018 року № 438-VІІ.

Проте деякі органи місцевого самоврядування, у тому числі Мологівська ОТГ, до якої входять населені пункти з великою кількістю громадян, проігнорували чинне законодавство та  коштів на компенсацію в поточному році не надали.

Також одним із актуальних для мешканців нашого району є питання щодо тарифів.

 Відповідно до чинного законодавства, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 240, внесені зміни у діюче законодавство, якими визначено, що тарифи на перевезення пасажирів і багажу автобусами, які працюють у звичайному режимі руху, в приміському та міжміському внутрішньообласному сполученні, встановлюються перевізником. Тарифи розраховується перевізником згідно з  «Методикою розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту», затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17.11.2009 року № 1175, після чого районна державна адміністрація, враховуючи умови договорів про організацію перевезення пасажирів на приміських маршрутах загального користування, погоджує розроблені тарифи.

Автоперевізником ТОВ «АТП-15107» тарифи, що діють на сьогоднішній день,  були розроблені та погоджені райдержадміністрацією ще 18.02.2018 року, МП «Гран-Авто» 27.03.2017 року. Це відбулося у зв'язку з суттєвим підвищенням цін на паливно-мастильні матеріали, запчастини та підняттям заробітної плати працівникам.

Протягом останніх півтора років головою районної державної адміністрації Сергієм Ільченком, задля максимального забезпечення соціального захисту населення,  зважаючи на потреби простих людей, систематично проводились робочі зустрічі та  співбесіди з автоперевізниками щодо відтермінування підвищення тарифів на деякий час, оскільки перш за все на чолі кожної діяльності, як і влади та державних органів, так і підприємців й інших установ, має стояти людяність та небайдужість до мешканців.

Протягом цих півтора років автоперевізники, навіть маючи економічно обґрунтовані та погоджені тарифи, продовжували перевозити  громадян за заниженими цінами. Однак на даний час,  зважаючи на економічні фактори та відмови окремих органів місцевого самоврядування компенсувати пільговий проїзд, склалась ситуація, що змусила перевізника  прийняти рішення про підвищення тарифів на перевезення. Але й навіть після підняття тарифів, вони значно нижчі, ніж у інших перевізників.

Районна державна адміністрація забезпечує реалізацію  законів України, захищає права, свободи і законні інтереси громадян. Але це спільна відповідальність і робота всіх державних органів, незважаючи на те, -  виконавча гілка влади чи місцеве самоврядування.