14.07.2020

ЧАС ОБИРАТИ ЗДОРОВ’Я: захистимо власних дітей від інфекційних хвороб!

В останні роки в Україні дуже багато дискусій ведеться навколо питання доцільності проведення планових щеплень дітям. Досить часто у засобах масової інформації та інтернет-ресурсах з`являються матеріали, які не мають жодного наукового підґрунтя, і публікації проти щеплень з порадами так званих «фахівців» - знахарів, цілителів або навіть просто необізнаних громадян, що відмовились від вакцинації. Це призводить до того, що батьки дезорієнтовані, не знають і не усвідомлюють, наскільки імунізація дітей важлива, та як їм правильно вчинити. І часто, відмовляючись робити щеплення дітям раннього віку, вони тим самим наражають їх на небезпеку, оскільки саме дітки є найчутливішою групою населення.

«Щотижня, готуючись до проведення апаратних нарад районної державної адміністрації, ми намагаємось висвітлювати найактуальніші питання, які цікавлять багатьох мешканців району. Цього разу було вирішено детально розглянути усі «за» і «проти» вакцинації, отримати відповіді на всі питання, що турбують батьків», - прокоментувала голова райдержадміністрації Ганна Яцишена.

Для широкого висвітлення даної теми на апаратну нараду, що пройшла 9 липня 2020 року, було запрошено фахівця з великим досвідом роботи у медичній сфері, заступника директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Ларису Суханову.

 

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ВАКЦИНАЦІЯ?

Лариса Олексіївна наголосила, що інфекційні хвороби особливо небезпечні своїми ускладненнями, котрі можуть призвести до плачевних наслідків, таких як інвалідність і навіть гірше. За інформацією доповідача, Всесвітньою організацією охорони здоров’я неодноразово повідомлялося, що процес, завдяки якому людина набуває імунітет та стає несприйнятливою до інфекційної хвороби – це вакцинація. Крім того, за рівнем захисту і збереження здоров’я людини проведення щеплень займає друге місце після вживання якісної питної води!

Тож, імунізація допомагає нам вберегтися від багатьох хвороб: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха, гепатит B та інших. Дуже важливо, як зазначила Лариса Олексіївна, дотримуватися календаря профілактичних щеплень для дітей. З плином часу цей календар може змінюватися, як і змінюються самі препарати для вакцинації: вони модернізуються, оптимізується їх склад. Якщо раніше вакцинація проводилась монопрепаратами, тобто дитину прищеплювали від однієї з хвороб, то на даний час медицина не стоїть на місці, розробляються комплексні вакцини, які можуть захистити від п’яти інфекційних захворювань (або допомогти перенести їх в легкій формі).

З метою якісного надання послуг з вакцинації, медичні працівники, які проводять щеплення, щороку проходять тренінги, де отримують досвід та нові знання щодо діючих норм. На даний час у Білгород-Дністровському районі працюють 32 щеплювальних кабінети, з яких дев’ять в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини, 23 – на базі ФАПів.

 

КИМ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ПРИДБАННЯ ВАКЦИНИ ТА ДЕ ВОНА ЗБЕРІГАЄТЬСЯ?

Окремо торкнулися питання щодо придбання та зберігання вакцин. Як повідомила Лариса Суханова, вакцини, які є обов’язковими, надаються населенню безкоштовно: тобто забезпечення їх закупівлі та наявності у медзакладах повністю здійснюється за рахунок держави. Звичайно, громадяни мають право придбати вакцину в аптеках самі, якщо вважають це за потрібне, але за умови направлення та рецепту від сімейного лікаря, а також холодового елементу (в якому має зберігатися препарат). Отримавши чек з аптечної установи, яка реалізовує вакцину, та огляду дитини у сімейного лікаря, можна звертатися до щеплювального пункту, де відбудеться процес вакцинації. Виробниками вакцин, які використовуються в нашій країні, є Бельгія, Франція, Індія, Болгарія. Усі вакцини сертифіковані і батьки мають змогу ознайомитись із цими сертифікатами, а також у вільному доступі – анотації та інформація про вакцини.

Дуже важливим фактором є правильне зберігання вакцини (холодовий ланцюг). До нашого району препарати потрапляють зі спеціально облаштованого складу Одеської обласної дитячої лікарні. Їх транспортування відбувається з дотриманням усіх необхідних норм та холодового ланцюга. В районі вони зберігаються на складі КНП «Білгород-Дністровська центральна районна лікарня» та передаються до пунктів щеплення.

Усі вакцини зберігаються у холодильниках, як того вимагають норми і стандарти. У разі вимкнення електроенергії на кожному пункті щеплення є план заходів щодо збереження вакцин: якщо електроенергія відсутня до 8 годин -  це не катастрофічно, оскільки протягом цього часу зберігається оптимальна температура у холодильнику; якщо ж існує ризик залишитись без електропостачання більше ніж на добу, вакцини транспортуються до центральної районної лікарні, де на випадок перебоїв з електропостачанням наявний генератор.

 

ЧИ БУЛИ ЗАФІКСОВАНІ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ У ДІТЕЙ ПІСЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ЩЕПЛЕННЯ ПРОТЯГОМ ОСТАННІХ П’ЯТИ РОКІВ?

Лариса Суханова також надала інформацію щодо негативних наслідків, спричинених проведенням щеплень за останні п’ять років у нашому районі. За її словами, протягом цього періоду не було зафіксовано жодного випадку, коли вакцинація призвела до значного погіршення стану дитини. Вона додала, що держава постійно слідкує за якістю вакцин, які використовуються в нашій країні. Одним із побічних ефектів імунізації може бути підвищення температури тіла, що триває від 1 до 3 днів, але це явище короткотермінове. Усі подібні факти фіксуються медичними працівниками та передаються до експертного центру, який проводить відповідний моніторинг реакції на щеплення серед населення і, у разі великої кількості випадків, приймаються відвідні рішення, навіть до заміни вакцини в подальшому.

Крім того, Лариса Олексіївна зазначила, що ситуація виглядає навпаки: у той період, коли, наприклад, від кору було щеплено 98-99% дітей, випадків цього захворювання в нашому районі взагалі не було. Також, після введення до профілактичних щеплень вакцинації від гепатиту В, за останні вісім років у дітей району не виявлено даної хвороби. А після масової відмови батьків від імунізації проти кору в 2019 році в Україні відбувся спалах цього захворювання, зокрема у нашому районі було зафіксовано сім випадків. Таким чином, як підкреслила доповідач, негативні наслідки з’являються не від щеплень, а від їх відсутності.

 

ЯКІ ГАРАНТІЇ ДАЄ ВАКЦИНАЦІЯ? ЯКА СТАТИСТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ СЕРЕД ВАКЦИНОВАНИХ І НЕВАКЦИНОВАНИХ ДІТЕЙ?

Якщо говорити про гарантії та статистику, як повідомила Л.Суханова, то вакцинація не дає 100% захисту від хвороби. ПРОТЕ, якщо знову ж таки звернути увагу на перебіг хвороби на кір, то у 98% дітей, що пройшли щеплення, він проходив у легкій формі.

Загалом, серед дітей, батьки яких відмовились від щеплень, відсоток захворюваності значно більший і часто хвороба перебігає у дуже складній формі. Єдине, що рятує багатьох невакцинованих дітей, це відповідальне ставлення тих батьків, які все ж таки захистили свою дитину і провели необхідні щеплення. Завдяки тому, що відповідальних батьків більше, ми не спостерігаємо в нашому районі спалахів різних інфекційних хвороб.

 

ЧИ ПОТРІБНА СЕЗОННА ВАКЦИНАЦІЯ І ЯК ВОНА ВІДБУВАЄТЬСЯ?

Багатьох мешканців турбують питання вакцинації від сезонного грипу. За інформацією Лариси Суханової, єдиної універсальної вакцини від грипу не існує. Крім того, щеплення від сезонного грипу проводяться не в обов’язковому порядку, а за бажанням самих громадян, які мають придбати вакцину і звернутися до пункту щеплення. Така вакцина розробляється провідними фармакологічними організаціям щороку, оскільки існують різні штами грипу, а також з’являються нові. Тому зробити щеплення на кілька наступних років неможливо, вакцинація буде діяти лише протягом одного сезону. Краще за все проходити імунізацію на початку епідсезону, а саме у вересні-листопаді.

 

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ

Як все ж таки вакцинувати дітей безпечно, щоб захистити їх від інфекційних хвороб? Лариса Суханова підкреслила, що дуже важливим є перший рік життя дитини, а тому для зміцнення її імунітету необхідно дотримуватися календаря профілактичних щеплень та в подальшому слідувати рекомендаціям свого сімейного лікаря.

До проведення щеплення необхідно підготуватися. Дитина має бути повністю здорова. Якщо наявні ознаки гострої респіраторної вірусної інфекції, це є протипоказанням для вакцинації і її необхідно відтермінувати до повного одужання. Якщо хвороба більш серйозна і проходить у складній формі, проведення щеплення краще перенести на два місяці після одужання.

Висновок щодо можливості проведення вакцинації надає сімейний лікар, який має оглянути дитину безпосередньо перед проведенням щеплення. Для повноти інформації батькам необхідно спостерігати за дитиною декілька днів до щеплення, звернути увагу на її сон, настрій, апетит, температуру тіла тощо. Якщо все в нормі, то протипоказання для щеплення відсутні.

 

Після отриманої від провідного лікаря Лариси Суханової детальної інформації, хочеться ще раз наголосити, що завдяки вакцинації щороку у світі вдається зберегти мільйони дитячих життів; дякуючи проведенню щеплень людство перемогло таку небезпечну хворобу як натуральна віспа; все більше знижується відсоток захворюваності на поліомієліт (маємо надію, що незабаром назавжди буде знищена ця страшна хвороба); знизився рівень смертності від кору на 75% та від правця новонароджених більш ніж у 13 разів. Завдяки тому, що вакцинація убезпечує нас від багатьох хвороб, збільшилась тривалість життя порівняно з тими періодами, коли медицина була ще недостатньо розвинена.

«Безумовно, коли батьки відмовляються від щеплень, вони не завжди усвідомлюють, що у великій мірі ризикують здоров’ям і навіть життям своїх власних дітей. Давайте будемо мудрими: не слід читати поради  псевдо фахівців на форумах або слухати людей, які не мають жодного досвіду в медицині! Ризик отримати негативні наслідки від щеплення у сотні разів менший, ніж ризик захворіти та отримати серйозні ускладнення на все життя. Давайте вибирати мінімальні ризики, давайте дбати про безпеку наших дітей, оскільки немає нічого найдорожчого в нашому житті! Бережіть, любіть і дбайте про своїх малюків. БАЖАЮ ВСІМ МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я!» - наголосила очільниця району Ганна Яцишена.