20.07.2020

НА ЗАХИСТІ БУДАЦЬКОГО ЛИМАНУ - ПІДСУМКИ МОНІТОРИНГУ

У районній державній адміністрації нещодавно під час робочої наради за участі голови райдержадміністрації Ганни Яцишеної підвели підсумки моніторингу по виконанню плану заходів стосовно підготовки та організації у районі туристично-курортного сезону 2020 року. У даній зустрічі та обговоренні результатів проведених обстежень на території Будацької коси взяли участь представники ДСНС, Держпродспоживслужби, Шабівської об’єднаної громади та громадської ради при райдержадміністрації.

Як повідомив заступник голови райдержадміністрації Олексій Світенко, протягом останніх місяців робочої групою був здійснений огляд ряду об’єктів відпочинку та оздоровлення, розташованих на території курортно-рекреаційної зони району. Це стосувалося готелів, хостелів, баз відпочинку, туристичних комплексів та інших закладів. Усі обстеження здійснювались лише в рамках діючого законодавства та мали на меті вивчення стану готовності і виконання діючих норм для безпеки відпочиваючих під час літнього туристичного сезону.

На превеликий жаль, багато результатів даних оглядів виявились невтішними. Особливо прикро, що майже всі санаторно-курортні (оздоровчі) та туристичні заклади не у повній мірі виконують вимоги, пов’язані із протидією поширенню коронавірусної інфекції. Так більшість туристичних об’єктів не проводять температурний скринінг персоналу та не забезпечують систематичну обробку і дезінфекцію поверхонь. На даний час це є неприпустимим і може спричинити серйозні наслідки у майбутньому.

Крім того, багато нарікань до власників закладів виникло у працівників відділу ДСНС щодо стану протипожежної безпеки. Як підкреслив заступник начальника відділу ДСНС України в Одеській області Олександр Чуханенко, не всі оглянуті об’єкти обладнані системами протипожежного захисту, як того вимагають норми ДБН «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту». Також він зазначив, що адміністрацією закладів, які обстежувались, не були надані акти вводу системи протипожежного захисту, не надані договори на обслуговування пожежної сигналізації, а на деяких базах відпочинку сигналізація взагалі знаходиться в неробочому стані, не надавались акти замірів опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, приміщення не забезпечені вогнегасниками й наявні й інші недоліки.

Робота щодо дотримання протипожежної безпеки на таких об’єктах проводиться постійно. Слід зазначити, що за позовами служби надзвичайних ситуацій Одеським адміністративним  судом були прийняті рішення про призупинення роботи деяких баз відпочинку, починаючи з січня поточного року, а ще кілька позовів, які були направлені, знаходяться на розгляді у суді.

Також були виявлені порушення, які потребують термінового реагування. Вони стосуються того, що на багатьох базах відпочинку знаходяться та функціонують заклади громадського харчування, які не зареєстровані в Держпродспоживслужбі як оператори ринку обігу харчових продуктів. Проблема досить актуальна, тим більше у літній період, оскільки це час, коли більшість продуктів можуть зіпсуватися за досить короткий термін, якщо вони неякісні або реалізовуються без врахування всіх санітарних норм. Наразі, цим питанням займаються відповідні служби. Також була створена й робоча комісія, яка здійснюватиме моніторинг дотримання безпеки відпочиваючих на усіх закладах туристично-рекреаційної сфери.

Але, мабуть, найбільше занепокоєння як у районної влади, так і у громадськості викликає екологічний стан водойм, Будацької коси та її природних ресурсів. Видобуток корисних копалин місцевого значення, зокрема піску, як всі розуміють, досить прибутковий бізнес, але по-перше, він протиправний, а по-друге, наносить непоправної шкоди довкіллю. За незаконний видобуток корисних копалин передбачена кримінальна відповідальність, але, нажаль, існують проблемні питання щодо документування та розслідування фактів розкрадання корисних копалин.

Протягом обстеження території Будацької коси було виявлено, що на більшості закладів відпочинку та оздоровлення відсутні договори на вивіз твердих і рідких побутових відходів, на самих об’єктах відсутні очисні споруди, то ж більшість нечистот зливаються безпосередньо у лиман. Важко навіть уявити, наскільки це шкодить екосистемі лиману, його флорі та фауні!

Під час апаратної наради, що пройшла 16 липня поточного року, заступником голови Олексієм Світенком була надана інформація щодо подальшого реагування з боку причетних служб на зафіксовані порушення. Таким чином, за усі недоліки, що стосуються сфери повноважень Держпродспоживслужби та служби надзвичайних ситуацій, здійснюється призупинення діяльності до повного усунення виявлених порушень. Досить серйозне покарання чекає на власників туристичних об’єктів, які шкодять екології та природним ресурсам, зокрема здійснюючи протиправну відсипку піску. Усі зафіксовані факти будуть передані до екологічної інспекції та до суду, після чого порушники можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності (сума накладеного штрафу – від 750 тисяч гривень), а також до кримінальної відповідальності (до 5 років позбавлення волі).

Позицію громадськості з даного питання висловив під час апаратної наради голова громадської ради при райдержадміністрації Олександр Яровий. «Підводячи підсумок, хочу ще раз звернути увагу на те, до чого може призвести така «діяльність». Із часом, якщо не реагувати на дану проблему, Будацький лиман просто буде знищений. Крім великої кількості зливання нечистот до водойми, кричущою проблемою постає і відсипка території – піску, очерету. Це можна назвати першими кроками до екологічної катастрофи, оскільки на даний час очерет хоч якось очищає рідину, яка зливається в лиман, являючи собою природний фільтр, то після його винищення наш, багатий на лікувальні властивості, Будацький лиман стане мертвим. Озвучуючи дану проблему уже не перший рік, звертаюсь до представників екологічної служби – активізуйте свою діяльність, адже саме екологічна інспекція має бути більш за всіх зацікавлена у збереженні нашої екології! Також вважаю, що всі директори баз відпочинку мають усвідомити: не потрібно жити лише сьогоднішнім днем, варто подумати про завтра, про майбутнє! Наш край має величезний лікувальний потенціал та ресурси, але ми самі відбираємо це у себе. Вдячний, що керівництво району досить серйозно ставиться до питань довкілля, екології, природи, то ж ми продовжуватимемо працювати разом», - наголосив Олександр Яровий у своєму виступі.

«Питання збереження Будацького  лиману існує уже не перший рік і турбує воно і владу, і представників громадськості, і науковців. Але чомусь над цим зовсім не замислюються власники туристичних закладів, які першими мають дбати про те, щоб зберегти навколишнє середовище та природу поблизу своїх об’єктів. Та все відбувається навпаки: саме через господарську діяльність таких «бізнесменів» ми зараз б’ємо на сполох, щоб врятувати наш Будацький лиман! Приємно, що до вирішення проблем з екологією активно долучається наша громадськість. Дякуючи небайдужим активістам нашого району, зокрема голові громадської ради, маю надію, що ми здійснимо всі необхідні заходи і збережемо нашу унікальну природу!» - підкреслила у своєму зверненні Ганна Яцишена.