16.05.2020

ПРОБЛЕМИ В АГРАРНІЙ ГАЛУЗІ: будемо вирішувати спільно!

На апаратній нараді, що пройшла 13 травня 2020 року в райдержадміністрації на чолі з Ганною Яцишеною, було озвучено інформацію для аграріїв району щодо отримання компенсації через загибель посівів.

Як зазначив заступник голови Олексій Світенко, сьогодні сільськогосподарській сфері з боку держави, а також місцевих органів влади, приділяється велика увага. На даний час, внаслідок посухи, більшість господарств несуть збитки через загибель посівів. Така ситуація дуже гостро постала у нашому районі, оскільки попередній підрахунок обсягу пошкодження урожаю 2020 – більше 30 %, що уже повідомлялось на засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій райдержадміністрації.

Олексій Світенко зауважив, що  Одеську область планують визнати зоною стихійного лиха внаслідок надзвичайної ситуації природного характеру. Про це йшлося під час селекторної наради облдержадміністрації за участі заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тараса Висоцького.

«Для того, щоб наш регіон було визнано зоною стихійного лиха, необхідно надати всі належним чином документально оформлені матеріали, але цей процес зараз відбувається досить повільно. З метою пришвидшити та встигнути у термін до 20 травня, нами були надані контактні телефони, за якими проходять консультації з аграріями. Телефонних дзвінків було дуже багато, відбувались і особисті зустрічі з фермерами, щоб допомогти в оформленні всіх потрібних довідок, в яких будуть зазначені втрати та підтверджено факт стихійного лиха», - підкреслив Олексій Світенко.

Доповідач зауважив, що компенсувати аграріям будуть лише збитки за пошкоджені посіви, не враховуючі збитків за землю. При розрахунках суми компенсації за загибель врожаю  буде враховано середню орендну плату за гектар за 2019 рік, а також буде взято до уваги сплату податку, залежно від  відсотка від нормативно-грошової оцінки. «Тобто, припустимо, якщо це становить 3% - то буде одна сума, якщо 10% - інша», - додав заступник голови райдержадміністрації.

Крім того, державою передбачено часткову компенсацію коштів по сплаті кредитів, що перевищує 5%. Таким чином, якщо річний відсоток по кредиту складає, наприклад, 22%, то фермер сплачує лише 5-відсоткову частку, а інша частина сплачується державою. До 5 червня державою також планується повернути 25% вартості придбаної у кредит сільськогосподарської техніки, а Міністерство фінансів України уже готує рекомендації до уряду стосовно послаблень для сільгоспвиробників під час реалізації продукції. Зокрема, у ході реалізації  не буде нараховуватись ПДВ.

Масштабна робота проводиться й керівництвом районної державної адміністрації щодо отримання фермерами, чиї господарства постраждали від посухи, необхідних довідок. В першу чергу, розглядалось питання про пришвидшення їх видачі причетними службами. Потрібні довідки з Гідромедцентру, а також Держстату, офіційна вартість отримання яких складає понад 700 грн., зважаючи на таку складну ситуацію з посівами, будуть видаватися аграріям на безоплатній основі. Так само й Торгово-промисловою палатою засвідчення форс-мажорних обставин буде відбуватися безкоштовно.

Очільниця району Ганна Яцишена та її заступник Олексій Світенко ще раз закликали аграріїв звертатися за консультаційною допомогою за номером телефону +380979528771.

«Дуже багато фермерів звернулися після оприлюдненої інформації стосовно надання консультацій. Наголошую, що ми завжди готові надати роз’яснення та допомогу в оформленні необхідної документації, аби сільгоспвиробники мали змогу отримати компенсацію через значні збитки, у зв’язку із загибеллю врожаю. Звертайтесь у будь-який час, адже це наша спільна біда. І ми нікого не розділяємо за територіальною належністю – чи то сільські ради, чи то об’єднані громади. Тож і надалі приділятимемо увагу абсолютно усім сільгоспвиробникам, які потребують підтримки з боку влади, та готові долучатися до вирішення їх проблем, особливо у такий непростий для аграріїв період», - прокоментувала Ганна Яцишена.

Ідучи назустріч керівникам сільськогосподарських підприємств, а також оскільки у період карантинних обмежень проведення заходів за участі великої кількості людей у райдержадміністрації наразі не є можливим, заступником голови РДА Олексієм Світенко 15 травня за запрошенням сільського голови Олександра Чумака була проведена зустріч з аграріями на території Маразліївської ОТГ. По допомогу та з метою отримання детальних роз’яснень по компенсації під час зазначеної зустрічі звернулись близько п’ятдесяти фермерів. Олексій Світенко наголосив, що з боку районної влади ситуація щодо належного оформлення всієї документації та отримання сільгоспвиробниками належної їм компенсації тримається на постійному контролі.