12.05.2020

СИТУАЦІЯ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ВИЗНАНА НАДЗВИЧАЙНОЮ НА ТЕРИТОРІЇ БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ

Під головуванням очільниці району Ганни Яцишеної 5 травня 2020 року відбулось засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Члени комісії детально обговорили ситуацію, що виникла в агропромисловому комплексі Білгород-Дністровського району внаслідок несприятливих погодних умов.

Як було повідомлено, до районної державної адміністрації надійшли численні повідомлення від аграріїв про те, що в осінньо-зимовий період 2019-2020 років на території багатьох господарств спостерігалась відсутність опадів, а зниження температури повітря з 23 березня по 2 квітня поточного року до -12ºС спричинило пошкодження і загибель посівів сільськогосподарських культур. У зв’язку з цим, шкоду нанесено 47 господарствам району на площі 28228 га, а саме: озима пшениця – 11256 га, озимий ячмінь – 7172 га, тритікале – 104 га, ярий ячмінь – 580 га, яра пшениця – 83 га, овес – 39 га, горох – 427 га, озимий ріпак – 7666 га, ярий ріпак – 210 га, шавлія – 56 га, однорічні трави – 138 га, багаторічні трави – 474 га та багаторічні плодові насадження – 23 га, що складає більше 30% від загальної посівної площі району.

Ганна Яцишена наголосила, що відповідною комісією спільно с сільгоспвиробниками, чиї посіви постраждали, будуть визначені розміри збитків. Також повідомлялося, що Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства розглядаються варіанти щодо компенсації господарствам збитків, завданих несприятливими погодними умовами.

Після обговорення наданої інформації комісія з питань ТЕБ та НС вирішила визначити події, що призвели до масової загибелі посівів на території району надзвичайною ситуацією природного характеру. Зоною надзвичайної ситуації визначено всю територію Білгород-Дністровського району.

Створення спеціальної комісії з ліквідації надзвичайної ситуації, а також підготовку проекту відповідного розпорядження про відповідальну особу за організацію її роботи,  доручено завідувачу сектором оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами.

Керівники сільгосппідприємств за рішенням комісії до 20 травня поточного року мають подати до спеціальної комісії усі документально оформлені матеріали по завданій шкоді. Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України була надана інформація по алгоритму отримання коштів з резервного фонду бюджету, відповідно до порядку використання коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року №415 (посилання - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/415-2002-%D0%BF).

Отже, у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру, яка завдала шкоди посівам, або призвела до їх загибелі, а сільгосптоваровиробник претендує на отримання компенсації з резервного фонду державного бюджету йому потрібно надати до райдержадміністрації:

- обґрунтування необхідності та обсягів додаткових коштів (довідку про збитки, які виникли внаслідок стихії, довідки з Держстату по сільськогосподарському підприємству щодо посіву, середній ціні реалізації в попередньому році та валові збори і урожайність за останні 5 років по пошкоджених сільськогосподарських культурах, довідку від гідрометеорологічного центру про надзвичайну ситуацію);

- акт обстеження посівів, в якому при зазначається назва підприємства, загальна площа посіву чи посадки сільськогосподарської культури, фаза розвитку, площа загибелі (пошкодження, %) культури та в наслідок якої надзвичайної ситуації.

- документи, що підтверджують отримані суми страхового відшкодування (у разі відсутності договору страхування - пояснення заявника про причини непроведення страхування);

- перелік невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, заходів, пов'язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного, природного та соціального характеру, та інших заходів.

Зазначаємо, що розрахунок збитків, нанесених господарству посухою, складається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року №175 (посилання  - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/175-2002-%D0%BF).

«Питання підтримки аграрного сектору, у зв’язку із такою складною ситуацією, розглядається як на районному рівні, так і на рівні області й держави. Ми спільно підготуємо всі необхідні документи, щоб наші аграрії могли отримати державну підтримку через значне пошкодження посівів, причиною якого стали несприятливі погодні умови», - підкреслила Ганна Яцишена.

Також очільниця району зазначила, що, з метою обізнаності населення про дану ситуацію, буде постійно надаватись інформація на офіційному сайті райдержадміністрації та у місцевих ЗМІ.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ КЕРІВНИКІВ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВ! Зважаючи на серйозність ситуації, отримати індивідуальні консультації стосовно оформлення необхідної документації щодо завданих збитків, Ви можете зателефонувавши за номером телефону +380979528771 – заступник голови райдержадміністрації Світенко Олексій Валерійович.