20.07.2020

ВАЖЛИВО: КОМПЛЕКС ПИТАНЬ АГРАРНОЇ СФЕРИ

Під час апаратної наради, що пройшла  під головуванням очільниці району Ганни Яцишеної,  торкнулися питання стосовно збору врожаю 2020 року. Розглядали його як з боку самого процесу збирання ранніх зернових культур сільгоспвиробниками району, так і з боку забезпечення пожежної безпеки у даний період.

За інформацією головного спеціаліста районної державної адміністрації Максима Тіманкіна, через несприятливі погодні умови 2019-2020 років відбулись вагомі корективи впродовж вегетаційного періоду ранніх зернових культур, що спричинило зменшення площ збирання врожаю у два рази порівняно з минулим роком. Цьогоріч сільгосппідприємствам необхідно було зібрати ранніх зернових та зернобобових культур на площі 23675 га: озимої пшениці – 12972 га, озимого ячменю – 5318 га, ярого ячменю – 4322 га, гороху – 1063 га. На площі 2908 га потрібно зібрати озимого ріпаку.

Звичайно, на врожайність дуже сильно вплинула посуха, яка охопила наш регіон. Вперше за 30 років багатих врожаїв сьогодні аграрії підраховують збитки. Середня урожайність ранніх зернових та зернобобових культур станом на 9 липня по району склала 12 ц/га, озимого ріпаку – 6,9 ц/га.

Ситуація дійсно сумна та потребує втручання державної влади. На підтримку місцевих аграріїв  з обласного бюджету уже виділено 18 млн гривень на відшкодування збитків, яких вони зазнали внаслідок посухи. Загалом же, 6,5 млрд грн -  це та сума коштів, якою вимірюються збитки по Одеській області.

На державному рівні така проблема в аграрному секторі визнана надзвичайною ситуацією національного масштабу, адже південь країни втратив майже 80% врожаю. А Одеська область – це потужний аграрний регіон, економіка якого та тисячі робочих місць залежать від вдалого врожаю.

Зараз перед нашими фермерами постають нові виклики природного характеру, які не залежать ні від самих сільгоспвиробників, ні від влади. І кращим рішення для отримання компенсації, у разі подібних надзвичайних ситуацій, є укладання договору зі страховими компаніями. Ті, хто скористався такою послугою, отримають кошти.

Зважаючи на такі проблемні питання, сьогодні, як ніколи, вкрай актуальною є координація зусиль, аби ефективно подолати наслідки негоди, яка, за прогнозами науковців, з кожним роком буде ще гірше. Так, прогнози невтішні, але вихід є завжди.  Теперішні кліматичні зміни диктують нам свої умови, а тому ми маємо до них пристосовуватися у майбутньому.

«Наш  район, як і інші райони області, зміг би  впоратися з такою проблемою, як посуха,  якби ж зрошувальна система не була зруйнована протягом останніх років з мовчазної згоди як представників органів влади всіх рівнів, так і самих громад. Колись не подумали про наслідки, а зараз маємо невтішні плоди власної ж бездіяльності. На даний час проблему стали широко обговорювати та шукати шляхи її вирішення і впевнена, що їх знайдуть, але разом з тим втрачається найдорогоцінніше – це час!» - зазначила Ганна Яцишена.

Крім того, сьогодні науковці б’ють на сполох та вважають злочином знищення родючого шару сільськогосподарських земель, вирощуючи з року в рік культури, які негативно впливають на  землю та шкодять їй.

Є ще одна дуже важлива річ, що викликає хвилювання у всіх нас вже багато років. Це стосується пожежної ситуації, зокрема у період збирання врожаю та польових робіт. Одеська область, крім того, знаходиться в зоні пожежного ризику і має високий рівень небезпеки – 5-й. Не виключенням є і Білгород-Дністровський район.

Про ситуацію щодо дотримання правил пожежної безпеки сільгоспвиробниками району поінформував головний інспектор Білгород-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області Роман Щьотніков.

За його інформацією, в місцевому відділі ДСНС на обліку знаходиться 41 суб’єкт господарювання, що задіяні під час збирання, зберігання та переробки врожаю 2020 року. У червні поточного року були розроблені та направлені керівникам господарств застережливі листи стосовно заборони спалювання післяжнивних залишків та інформаційні листи про заходи пожежної безпеки під час збирання і зберігання нового врожаю 2020 року.

Як було наголошено, Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено, що випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, ТЯГНУТЬ ЗА СОБОЮ НАКЛАДЕННЯ ШТРАФУ НА ГРОМАДЯН ВІД СТА ВІСІМДЕСЯТИ ДО ТРЬОХСОТ ШІСТДЕСЯТИ НЕОПОДАТКОВУВАНИХ МІНІМУМІВ ДОХОДІВ ГРОМАДЯН (3 060 - 6 120 ГРН.) І НА ПОСАДОВИХ ОСІБ - ВІД ДЕВ’ЯТИСОТ ДО ОДНІЄЇ ТИСЯЧІ ДВОХСОТ ШІСТДЕСЯТИ НЕОПОДАТКОВУВАНИХ МІНІМУМІВ ДОХОДІВ ГРОМАДЯН (15 300- 21 420 ГРН.).

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, -ТЯГНУТЬ ЗА СОБОЮ НАКЛАДЕННЯ ШТРАФУ НА ГРОМАДЯН ВІД ТРЬОХСОТ ШІСТДЕСЯТИ ДО СЕМИСОТ ДВАДЦЯТИ НЕОПОДАТКОВУВАНИХ МІНІМУМІВ ДОХОДІВ ГРОМАДЯН (6 120 - 12 240 ГРН.) І НА ПОСАДОВИХ ОСІБ - ВІД ОДНІЄЇ ТИСЯЧІ ДВОХСОТ ШІСТДЕСЯТИ ДО ОДНІЄЇ ТИСЯЧІ ВОСЬМИСОТ НЕОПОДАТКОВУВАНИХ МІНІМУМІВ ДОХОДІВ ГРОМАДЯН (21 420 - 30 600 ГРН.).

Доповідач зауважив, що станом на початок липня поточного року на території нашого району пожеж на полях зернових культур не зафіксовано.

«Хочу звернутися до всіх: сільгоспвиробників, підприємців, мешканців району, гостей нашого прекрасного краю: ДАВАЙТЕ ДУМАТИ ПРО МАЙБУТНЄ! ДАВАЙТЕ РАЗОМ БУДЕМО БЕРЕГТИ ЕКОЛОГІЮ, НАШЕ ДОВКІЛЛЯ, АБИ ПОТІМ НЕ ПОЖИНАТИ ПЛОДИ ВЛАСНИХ ДІЙ. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА – ЦЕ НАДВАЖЛИВО, АДЖЕ ВІД БЕЗКОНТРОЛЬНОГО ВОГНЮ СТРАЖДАЄ І ПРИРОДА, І МИ З ВАМИ, І НАШІ ДІТИ. НЕ РУЙНУЙМО МАЙБУТНЄ ПРИЙДЕШНІХ ПОКОЛІНЬ СВОЇМИ Ж РУКАМИ!» - наголосила, підсумовуючи заслухану інформацію, Ганна Яцишена.