18.04.2014

Видатному гідробіологу Білгород-Дністровщини – 90 років!

Людей давно цікавило питання: «Великими народжуються чи стають?» І однозначної відповіді немає по сьогодні, проте ми без сумніву можемо сказати, що Великі Люди живуть і серед нас.
18 квітня 2014 року виповнюється 90 років від дня народження одного з найвидатніших синів Білгород-Дністровщини - заслуженого діяча науки і техніки України, академіка Національної академії наук України, доктора біологічних наук, професораЮвеналія Петровича Зайцева.
Народився Ювеналій Петрович у селі Миколаївка-Новоросійська Аккерманського повіту Бессарабії (у той час - Румунії). Дитинство та юність пройшли у селі Велика Балабанівка (зараз – село Миколаївка Білгород-Дністровського району).
Ювеналій Зайцев у 1949 році закінчив Одеський державний університет за спеціальністю «Гідробіологія». З 1949 до 1956 року працював лаборантом Кафедри зоології хребетних, керівником якої був професор І.І. Пузанов. Там Ювеналій Петрович виконував обов'язки завідувача гідробіологічної станції університету.
Свою наукову роботу Ю.П. Зайцев почав з вивчення іхтіопланктону Одеської затоки.
У 1964 році він захистив докторську дисертацію на тему «Гіпонейстон Чорного моря і його значення». У 1980 році на запрошення урядової організації Японії «Товариство сприяння розвитку науки» Ювеналій Петрович прочитав курс лекцій «Морська нейстонологія» в Міжнародному університеті Симідзу і виступив з оглядовими лекціями на цю тему перед університетськими аудиторіями в містах Токіо, Хакодате, Сендай, Цукуба і Нагоя. Він також очолив першу японську експедицію з вивчення нейстон в затоці Суруга.
Ювеналій Петрович - автор і співавтор понад 350 наукових робіт, опублікованих у 20 країнах світу, в тому числі таких монографій, як «Морська нейстонологія» (1970), «Чорне море: стан екосистеми та шляхи його поліпшення» (2000), «MarineBiologicalDiversityintheBlackSea.AStudyofChangeandDecline» (Yu. Zaitsev,V.Mamaev, 1997) та інших. Він є автором восьми науково-популярних книг про життя Чорного моря, які неодноразово перевидавалися, серед них – «За склом підводного маски: короткий путівник по ближніх рубежів підводного світу» (1974), «Твій друг – море» (1980, 1982, 1985) тощо. Під керівництвом Ювеналія Петровича захищено 24 кандидатських дисертації, він був науковим консультантом 6 захищених докторських дисертацій.
У листопаді 2009 року академік Ювеналій Зайцев став першим українським вченим, котрий отримав «Медаль Чорного моря» — кришталевий диск, що символізує чистоту водного середовища. Міжнародну нагороду заснувала Комісія Чорного моря, створена 1992 року урядами шести країн Чорноморського басейну. Підставою для нагороди став видатний внесок в охорону навколишнього середовища, зокрема Чорноморського регіону.
За вагомий вклад у винахідницьку та раціоналізаторську роботу у сфері біологічних наук, за сумлінну і плідну наукову та навчально-методичну роботу, Ювеналій Петрович був нагороджений Почесною відзнакою голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації.
Ювеналій Петрович – частий гість рідного села Миколаївка, де він зустрічається з молодим поколінням, передаючи свій досвід та свої знання. І завжди в нього знайдеться «морський» подарунок – цікаві книги про життя морських мешканців, заморські сувеніри тощо. Безумовно, Ювеналій Петрович – найбажаніший гість Миколаївських школярів.
Величезний список досягнень та надбань цієї видатної людини можна продовжувати безкінечно, адже наукові здобутки Ювеналія Зайцева зробили вагомий внесок не лише в розвиток вітчизняної, а й світової гідробіології.
Білгород-Дністровська районна державна адміністрація та Миколаївська громада вітають Ювеналія Петровича з ювілеєм та зичать йому міцного здоров'я, довголіття, творчої наснаги та нових наукових відкриттів!