21.07.2020

ЯК ДОЛАТИ КРИЗУ В АГРАРНІЙ СФЕРІ: відбулась зустріч Міністра з фермерами Бессарабії

Минулої п’ятниці 17 липня в Одеському регіоні з робочим візитом перебував Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко. Одне з питань, з якого пройшла зустріч у селищі Сарата Саратського району, стосувалось підтримки аграрної сфери, у зв’язку із складною ситуацію на півдні країни – посухою та, як наслідок, значною втратою урожаю. На даній зустрічі були також присутні заступник Міністра економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, голова Одеської облдержадміністрації Максим Куций, його заступник В’ячеслав Овечкін та голова Одеської облради Сергій Паращенко.

Від Білгород-Дністровського району в заході взяли участь заступник голови райдержадміністрації Олексій Світенко, керівництво СФГ «Колос» - Борис Юрескул та Богдан Юрескул, директор ДП ДГ «Андріївське» Ольга Лук’янчук.

Як зазначалося, метою зустрічі став всебічний розгляд та обговорення спільних шляхів подолання наслідків екстремальної посухи, яка завдала значних збитків сільськогосподарському сектору всієї області.

Міністр Ігор Петрашко наголосив, що Мінекономіки намагається завжди чути проблеми аграріїв, перебуваючи у постійному діалозі з ними, а також з експертами даної галузі для напрацювання і впровадження ефективних інструментів підтримки сільського господарства. 

Під час жвавих дискусій обговорювалось і те, що на рівні Міністерства мають враховуватись специфічні умови нашого південного регіону. Вкрай важливим питанням, як підкреслювали самі аграрії, є тема посухи і запровадження механізмів підтримки сільгоспвиробників.

Представники влади повідомили, що серед можливих інструментів допомоги є, зокрема, здешевлення кредитів, безвідсоткові кредити, а також впровадження нового напряму держпідтримки – агрострахування. У свою чергу фермери акцентували увагу на тому, що банківські установи часто відмовляють у наданні кредитів, оскільки вони надаються підприємствам, що здійснюють прибуткову діяльність і мають позитивний баланс, але у більшості аграріїв цьогоріч він негативний порівняно з минулим роком. Крім того, керівники сільгосппідприємств наголошували на тому, що для Бессарабії аграрна галузь є рушійною силою економіки. Від розвитку сільського господарства залежить наповнення місцевих бюджетів, завдяки чому стає можливим реалізовувати проекти та програми соціальної сфери, відновлювати інфраструктуру тощо. На даний час все це знаходиться під загрозою, оскільки втративши через посуху майже весь врожай, фермерські підприємства, звичайно, не зможуть забезпечити надходження навіть на рівні минулого року. Саме тому робота міністерства спільно з аграріям є досить важливою і має активізуватися, не залишаючи фермерів сам на сам зі своїми проблемами.

Окремо озвучувались питання і щодо можливих пільг для державних дослідних підприємств, таких як наприклад ДП ДГ «Андріївське». Як зазначала Ольга Лук’янчук, за умови спрощення оподаткування хоча б на деякий час, підприємство мало б змогу реалізовувати посівний матеріал для аграріїв за оптимальною ціною. Це також хоч трохи могло б фінансово розвантажити фермерів, які зазнали збитків.

Міністр Ігор Петрашко вислухав пропозиції учасників та зазначив, що міністерство працюватиме далі у даному напрямку. Голова облдержадміністрації Максим Куций поінформував, що з обласного бюджету додатково спрямовано 15 млн грн: по 5 млн грн виділено на здешевлення вартості електроенергії, витраченої на подачу води для зрошення та здешевлення вартості на закупку насіння вітчизняної селекції; ще 5 млн грн компенсовано на витрати утримання тварин; 3 млн грн виділено на часткове здешевлення вартості придбання сільськогосподарської техніки. 

Стосовно Білгород-Дністровського району слід зауважити, що внаслідок посушливих умов, дефіциту опадів, недостатнього зволоження ґрунту було пошкоджено і загинуло посівів сільськогосподарських культур на площі 65 513 га. Районною адміністрацією було здійснено ряд заходів щодо надання допомоги аграріям в оформленні усіх відповідних документів на отримання компенсації по збитках, проведено засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, рішенням якої дана ситуація була  визнана надзвичайною природного характеру; крім того, було створено спеціальну комісію з ліквідації надзвичайної ситуації. За результатами роботи було з’ясовано, що площа пошкоджених посівів становить 80% загальної площі посівів району, а сума збитків склала 753 млн 178 тис грн. Усі протоколи та висновки спеціальної комісії були терміново направлені до Одеської обласної державної адміністрації, яка у свою чергу також рішенням обласної комісії визнала ситуацію надзвичайною і звернулась до ДСНС України  щодо підтримання даного рішення на державному рівні.

Державною службою України з надзвичайних ситуацій було зареєстровано надзвичайну ситуацію природного характеру державного рівня унаслідок масового засихання та загибелі посівів через засуху на території Одеської області.