Уряд схвалив проект Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021 – 2026 роки

Підготовка проекту Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021 – 2026 роки

16 червня 2021 р. Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив проект Указу Президента України «Про Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021 – 2026 роки».

Метою Стратегії є створення сприятливих умов для розвитку в суспільстві громадської ініціативи та самоорганізації, формування та діяльності інститутів громадянського суспільства, налагодження партнерської взаємодії між ними та органами державної влади, органами місцевого самоврядування, а також удосконалення реалізації державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства.

Стратегічними напрямами визначені:

- забезпечення ефективних процедур громадської участі у формуванні та реалізації державної політики на національному та регіональному рівні, вирішенні питань місцевого значення;

- створення сприятливих умов для формування та інституційного розвитку інститутів громадянського суспільства;

- стимулювання участі інститутів громадянського суспільства в соціально-економічному розвитку України;

- створення сприятливих умов для міжсекторальної співпраці.

Проект Стратегії містить важливі завдання з питань удосконалення механізмів громадської участі та місцевої демократії, зокрема публічних консультацій, електронних петицій, громадських бюджетів, місцевих ініціатив та ін. Планується також спростити процедури створення інститутів громадянського суспільства, створити умови для їх кращої ресурсної спроможності, зокрема запровадити з урахуванням світової практики відповідні податкові стимули.

Передбачено і сприяння посиленню участі інститутів громадянського суспільства у соціально-економічному житті країни через надання соціальних та інших послуг, соціальне підприємництво, державно-приватне партнерство. Низка завдань спрямовані на налагодження суспільно корисної міжсекторальної співпраці: інститути громадянського суспільства – органи влади – бізнес.

В основу нової Стратегії закладено бачення ролі і значення громадянського суспільства та принципів його взаємодії з державою, що ґрунтується на стандартах, закріплених у низці міжнародних документів. Також проект Указу підтримує ключові цілі щодо інститутів громадянського суспільства, визначені в Угоді про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

Передбачається, що після затвердження Президентом України реалізація Стратегії здійснюватиметься на національному та регіональному рівнях у партнерстві з інститутами громадянського суспільства, міжнародними організаціям та іншими заінтересованими установами та організаціями.

 

Довідково:

Підготовка проекту Стратегії відбувалася у тісній співпраці з представниками інститутів громадянського суспільства, науковцями, експертами. Над документом працювала робоча група, утворена при Секретаріаті Кабінету Міністрів, та учасники громадсько-урядової платформи (понад 200 представників інститутів громадянського суспільства, органів виконавчої влади, міжнародних організацій, науковців, експертів), які долучалися до роботи тематичних підгруп робочої групи.

Департаментом інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів разом з партнерами було організовано понад 40 публічних обговорень у різних формах: засідання робочої групи та її підгруп, регіональні онлайн-обговорення у форматі світового кафе (долучилося понад 300 учасників), узгоджувальні наради та зустрічі за участю представників органів виконавчої влади та громадськості.  Із звітом за результатами проведення консультацій з громадськістю можна ознайомитися тут.

Процес підготовки проекту Стратегії висвітлювався у спеціальній рубриці Урядового порталу та на Фейсбук-сторінці Громадянське суспільство і влада.