13.10.2021

ЛОЗА – ЦЕ ЕКОНОМІЧНИЙ БАРОМЕТР ДОСИТЬ ВИСОКОЇ ТОЧНОСТІ З ВИЗНАЧЕННЯ БЛАГОПОЛУЧЧЯ КРАЇНИ! – СЕРГІЙ ГРИНЕВЕЦЬКИЙ

В Одеській області, в Шабо, відбулась Всеукраїнська конференція з розгляду проблемних питань щодо подальшого розвитку вітчизняної виноградарсько-виноробної галузі.

Для Одещини важливість цієї галузі важко переоцінити. Площі насаджень в нашому регіоні становлять – 23,7 тис. га, і це – дуже вагомий показник, який формує тенденції ринку України, бо складає 60,6% від загальної площі насаджень України.

“Площа виноградників України в усіх категоріях господарств складає майже 40 тисяч гектар. Одеська область займає найбільшу площу насаджень виноградників в Україні, далі за нами наші сусіди: Миколаївська область – 5,8 тис. га. (14,8%), Херсонська – 4,5 тис. га (11,5%) та Закарпатська – 3,2 тис. га (8,2%) області, решта областей – мають всього 1,9 тис. Га (4,9%)” – повідомив відкриваючи конференцію голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.

Як зазначають науковці з Інституту виноградарства та виноробства ім.Таїрова НААН, переважна більшість насаджень – це технічні сорти винограду, які використовують для виробництва вина.

“Клімат, наявність значної кількості лиманів та озер, схили яких народжують високої якості виноградну лозу, зробили Одещину центром виноробства. А наявність якісного вина, до речі, це важливий показник. Лоза – це економічний барометр досить високої точності щодо визначення рівня благополучя країни. Якщо поцікавитись рівнем якості життя людей в різних країнах і в різні часи, то преш за все необхідно взяти статистику площ під виноградниками. Зростання виноградних насаджень свідчить про економічну перспективу регіону, країни і нації. Зниження зазначеного показника є негативним трендом” – відзначив Сергій Гриневецький.

На думку голови Одеської ОДА в показниках нашої галузі є динаміка, яка викликає занепокоєння. Cьогодні, в секторі виноробства, маємо ситуацію, коли всі, або майже всі виноробні підприємства «залиті» виноматеріалами. За даними ринку, це матеріали, переважно, не високої якості, що ускладнює переорієнтацію їх експорту на інші ринки, зокрема європейські. Поряд з цим Угода про Асоціацію з Європейським союзом змусила ввести нульове мито на імпорт, що призводить до зменшення виробництва вітчизняної продукції та вимушеного викорчовування виноградників.

“В цій галузі у нас сьогодні в сезон задіяно близько 10 тисяч осіб – мешканців Одещини, в більшій частині – це мешканці Придунав’я. І та ситуація, яка складається в галузі виноградарства може призвести до викорчовування виноградних насаджень у найближчому майбутньому. Цей процес вже розпочато. Обсяги виробництва виноматеріалів та виноробної продукції зменшаться, люди залишаться без роботи, країна – без виробництва якісної виноробної продукції” – зазначив Сергій Гриневецький.

Враховуючи те, що вся галузь перебуває у такому складному стані, і фактично найближчим часом може бути пройдена точка «неповернення», Одеська обласна державна адміністрації, спільно з колегами з Миколаївської та Херсонської ОДА, й ініціювали проведення цієї конференції, аби спільно з виробниками, прописати реальні шляхи вирішення проблемних питань виноградарсько-виноробної галузі і передати свої ініціативи керівництву країни.

“Престижна галузь, яка привела до успіху багато країн, у нас вже багато років перебуває в стані перманентних криз та туманних перспектив. Є багато питань, які необхідно вирішити. Це і визнання вина харчовим продуктом, і питання державної підтримки, і оновлення виноградників та часткової компенсації вартості вітчизняного винограду, який використовується виключно для викурювання коньячного спирту українськими виробниками. Окрім цього, варто визначитись – вино це алкоголь чи продукт харчування” – додав голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький.