15.05.2020

ЕКОЛОГІЯ ТА ТУРИЗМ: як зберегти довкілля?

Завдяки своєму географічному розташуванню та оптимальним кліматичним умовам Білгород-Дністровський район має значний потенціал для розвитку туристично-рекреаційної галузі. У районній державній адміністрації до літнього сезону 2020 року почали готуватися ще з січня поточного року, про що повідомлялось на черговій онлайн апаратній нараді 13 травня під головуванням очільниці органу влади Ганни Яцишеної.

На початку обговорення даного питання торкнулися стану підготовки водних об’єктів до літнього туристично-оздоровчого сезону. Як наголосив завідувач сектору з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації Михайло Лаврик, рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було визначено вісім місць масового відпочинку людей (пляжів), затверджена схема їх розташування та розміщення рятувальних постів, а також перелік місць спортивного рибальства. Даною комісією також було окреслено ряд місць масового відпочинку, купання в яких заборонено, у зв’язку з тим, що вони становлять небезпеку для життя відпочиваючих. Крім того, встановлено дату початку купального сезону 2020 року з 15 червня та  закінчення - 15 вересня. У своїй доповіді Михайло Лаврик підкреслив, що відповідно до Водного кодексу України заборонено скидання побутових відходів та обмежений рух транспорту, крім службового, у водоохоронній зоні, особливо на території Будацької Коси.

Про безпеку на місцях масового відпочинку на водних об’єктах доповів заступник начальника міськрайонного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області Олександр Чуханенко. Він зазначив, що активно проводиться робота по підготовці до літнього періоду лише Шабівською сільською радою: підписані необхідні договори на водолазне обстеження підводної частини дна акваторії водного об’єкта відповідною атестованою службою та договір з аварійно-рятувальною службою на обов’язкове обслуговування території рекреаційної зони. Дану роботу розпочато у Приморській та Миколаївській сільських радах. Доповідач наголосив на необхідності проведення органами місцевого самоврядування усіх заходів, згідно з вимогами чинного законодавства. Серед цих заходів, крім вищезгаданих,  -  забезпечення мінімального складу рятувального поста (начальник поста - 1; матрос-рятувальник або плавець-рятувальник - 2-3, які пройшли відповідну підготовку); організація  постійного  чергування рятувальників; укомплектування рятувального посту рятувальним майном і плавзасобами (відповідно до конкретної категорії рятувального поста); визначення  та призначення осіб, відповідальних за безпеку людей на воді; а також оформлення належним чином необхідної обов’язкової документації.

Також Олександр Чуханенко зазначив, що через карантинний режим дещо затримується проведення перевірок по заходах безпеки, які щороку мають здійснюватися перед початком туристично-оздоровчого сезону.

Голова райдержадміністрації Ганна Яцишена зауважила, що за офіційними даними на території Будацької Коси, Приморської та Миколаївської сільських рад зареєстровано 110 закладів туристично-рекреаційної галузі – бази відпочинку та оздоровчі заклади. З них, два дитячих – це «Арт-Фест» та «Сонячний» (що знаходиться у підпорядкуванні Саратського району).

«Сьогодні наша реальність є такою, що офіційно працює 110 туристичних об’єктів, але насправді їх набагато більше. Документально будівлі оформлені, як дачні будинки, а фактично там здійснюється підприємницька діяльність  - це готелі та міні-бази. Звичайно, жодних протипожежних, санітарних та інших норм власники такого нелегального бізнесу не дотримуються, а окрім того – не сплачують податки. Це катастрофічна ситуація, оскільки ніхто не дасть гарантії безпеки людям, які там відпочивають. Тож, ми плануємо спільно із сільськими радами та іншими відповідними службами виявляти таких недобросовісних «підприємців» та передавати інформацію по них до правоохоронних органів, з метою притягнення їх до відповідальності, передбаченої законодавством. З такими порушеннями ми будемо боротися лише в правовому й законному руслі», - підкреслила Ганна Яцишена.

Обговорюючи розвиток туристичної галузі вцілому та підготовку до сезону 2020, і представники влади, і громадськість висловили велику стурбованість щодо екологічної ситуації на території Будацької Коси та нанесенню шкоди екосистемі Будацького і Дністровського лиманів.

Голова асоціації баз відпочинку Будацької Коси Сергій Голядинець зазначив, що на даний час є певні побоювання щодо проведення літнього туристичного сезону 2020 року, оскільки ще триває карантинний режим на всій території України. «Це досить складна ситуація, - заявив С.Голядинець, -  оскільки минулого року, зокрема, ми були одні із лідерів по туристичному збору. А це, звичайно, - поповнення місцевих бюджетів, кошти яких можна направити на розвиток курортних територій». Але більшу турботу викликає стан екологічної ситуації. За інформацією доповідача, лише шість баз відпочинку мають власні очисні споруди, деякі власники баз укладають договори на вивіз відходів, але значна частина нечистот зливається просто у лиман або море. Якщо цю ситуацію не змінювати докорінно, це у будь-який момент може спричинити спалах такої небезпечної хвороби, як холера.

З цією думкою також погодився й голова громадської ради при райдержадміністрації Олександр Яровий, який уже не вперше підіймає дане питання. Як він підкреслив, минулого року про такі ситуації на базах відпочинку було навіть знято сюжет, що був у загальному доступі в мережі інтернет, але ніякої реакції на протиправні дії власників однієї з баз відпочинку з боку правоохоронних органів не було. Голова громадської ради наголосив, що туристи, які приїжджають на відпочинок, бажають отримувати повний комплекс якісних послуг, включно з чистим повітрям та довкіллям. «Треба також завжди пам’ятати, що відпочиваючі приїжджають до нас, а потім повертаються додому, а ми залишаємося тут – з цією екологією, із забрудненими водоймами. Потрібно це змінювати», - додав Олександр Яровий.

Очільниця району Ганна Яцишена також підкреслила, що зробить все залежне для того, щоб не допустити екологічної катастрофи. «Ми в жодному разі не плануємо перешкоджати підприємницькій діяльності у туристичній галузі. Навпаки, завжди закликаю усіх, в кого є питання або проблеми, звертатися до районної адміністрації по допомогу, налагоджувати діалог, знаходити спільні рішення. Дуже приємно, що в нашому районі розвивається туризм, що багато власників баз відпочинку дуже відповідально ставляться до своєї діяльності, тим самим приваблюючи більше туристів і, як наслідок, більше надходжень до бюджету. Проте є велике «але». Це діяльність баз відпочинку, внаслідок якої страждає екологія району, а також значна шкода наноситься екосистемам водних об’єктів. Важко навіть уявити, які збитки та безповоротні процеси відбуваються у нашому довкіллі. І хочу запевнити, що докладу всіх зусиль, або поставити крапку на таких порушеннях та нанесенню непоправної шкоди екології! Саме тому, у райдержадміністрації розпочинає діяти робоча група по моніторингу діяльності туристичних об’єктів району, до складу якої увійдуть представники громадськості, податкової інспекції, національної поліції, екологічних служб, інспекції Держпраці, ДСНС, Держпродспоживслужби, захисту прав споживачів, сільських рад, головний архітектор району та народні депутати України. Після проведення виїздів, висновки робочої групи будуть передаватися до правоохоронців, які у свою чергу мають право штрафувати за подібні порушення, а сума штрафу сягає до 1 млн. гривень», - зауважила Ганна Яцишена.

Також під час апаратної наради обговорили й питання щодо безпеки харчових продуктів у літній період, з якого надав інформацію начальник управління Держпродспоживслужби Петро Сьомик. Як було зазначено, основні вимоги, які ставить держава, згідно із законодавством,  -  це  захист життя і здоров’я людей від ризиків, що виникають від добавок, забруднюючих речовин, токсинів або хвороботворних організмів, які містяться у харчових продуктах. Крім того, Петро Сьомик наголосив, що всі суб’єкти господарювання - оператори ринку з обігу харчових продуктів перевіряються без попередження.

Ганна Яцишена висловила сподівання, що найближчим часом ситуація із захворюваністю на коронавірус в країні стабілізується та літній туристичний сезон пройде на гідному рівні.